Poliklinika 'GINEKOS' - Qendër Bashkëkohore e Diagnostikës Ultrasonografike
Ballina
Historiku
Sherbimet
Punimet
Galeria
Web Lidhje
Curriculum Vitae
Webmail
Kliko ketu per ta shkarkuar fletepalosjen "Vetekontrolli i Gjinjeve"
Kanceri i gjirit
Sė shpejti do tė dalė nga shtypi libri "Kanceri i gjirit", autor i tė cilit ėshtė Dr.sc. Selami Sylejmani, gjinekolog, obstetėr, ultrasonografist nė lėmin e gjinekologjisė, obstetrikės dhe sėmundjeve tė gjirit.
Libri ėshtė i formatit A5 dhe ėshtė i shtypur nė teknikėn kolor. Pėrmban 240 faqe tė organizuara nė 11 kapituj.

"Kanceri i gjirit" - Dr. sc. Selami Sylejmani
Shtėpia botuese: "ORBIS" Prizren
Biblioteka: “Mjekėsia pėr tė gjithė”
Redaktor: Prof. dr. Gjergj Minga
Recensuesė Prof. dr. Orion Gliozheni, Prof. dr. Rubena Moisiu
Lektor: Prof. dr. Sadri Fetiu
Korrektor: Musa Bushrani
Redaktor teknik: Tahir Hoxha
Kopertina “Legjenda e Rozafės” dhe ilustrimet e kapitullit VII Arbnor Morina, piktor
Botimi pėrkrahet nga: Ministria e Shėndetėsisė e Kosovės
Botimi ėshtė ndihmuar nga: Kompania “ROCHE”, pėrfaqėsia pėr Kosovė
Shtypi: Ndėrmarrja Grafike “Siprint” Prizren
   
Kliko kėtu pėr ta shkarkuar fletėpalosjėn "Vetkontrollimi i gjinjeve"

Pėrmbajtja

Fjala e redaktorit
Fjala e recensentėve
Parathėnie
1. Historiku i sėmundjeve tė gjirit 
2. Anatomia dhe fiziologjia e gjirit 
2.1. Zhvillimi i gjirit 
2.2. Thimthi – thelbi i gjirit
2.3. Indi dhjamor i gjirit
2.4. Indi gjėndėror i gjirit
2.5. Furnizimi me gjak i gjirit dhe rrugėt limfatike
2.6. Indi lidhor i gjirit
2.7. Lėkura e gjinjve
3.Sėmundjet e gjinjve
3.1. Sėmundjet beninje tė gjinjve
3.1.1. Sėmundja fibrocistike e gjinjve 
3.1.2. Rrjedhja nga thimthi (thelbi i gjirit)
3.1.3. Inflamacioni i gjirit
3.1.4. Mastalgia – mastodinia (dhembjet nė gji)
3.1.5. Fibroadenomat e gjirit
3.1.6. Tumori filodes i gjirit
3.1.7. Hamartomet e gjirit
3.1.8. Cistet – kistet e gjirit
3.1.9. Adenoza e gjirit
3.1.10. Fibroza e gjirit
3.1.11. Ektazia duktale
3.1.12. Papilomat intraduktale tė gjirit
3.1.13. Lipomat e gjirit
3.1.14. Tumoret vaskularė tė gjirit
3.1.15. Tumoret granularė qelizorė tė gjirit
3.1.16. Nekroza dhjamore nė gji
3.1.17. Papilomatoza dhe adenoma e thimthit tė gjirit
3.1.18. Dermatiti kronik i thimthit tė gjirit
3.1.19. Sėmundja e Paxhet-it 
4. Kanceri i gjirit
4.1. Hyrje
4.2. Epidemiologjia e kancerit tė gjirit
4.3.  Klasifikimi i kancerit tė gjirit
4.4. Treguesit e prognozės sė Notingamit
4.5. Shenjat dhe simptomat e kancerit tė gjirit
4.6. Lokalizimi i kancerit tė gjirit
5. Faktorėt e rrezikut relativ dhe parandalimi i kancerit tė gjirit
5.1. Hyrje
5.2. Faktorėt e rrezikut relativ nė tė cilėt nuk mund tė ndikojmė
5.2.1. Gjinia
5.2.2. Mosha
5.2.3. Faktorėt gjenetikė
5.2.4. Anamneza familjare
5.2.5. Anamneza personale
5.2.6. Rezultati patohistologjik abnormal i biopsisė sė gjirit
5.2.7. Rrezatimi i mėhershėm i gjirit
5.2.8. Ciklet menstruale
5.2.9. Trajtimi me DES
5.3.Faktorėt e rrezikut relativ ku mund tė ndikojmė
5.3.1. Moslindja e fėmijėve dhe numri i shtatzėnive - lindjeve
5.3.2. Pilulat kontraceptive
5.3.3. Terapia zėvendėsuese hormonale
5.3.4. Gji-dhėnia dhe shtatzėnia
5.3.5. Pėrdorimi i alkoolit
5.3.6. Pėrdorimi i proteineve
5.3.7. Mbipesha dhe ushqimi shumė i yndyrshėm
5.3.8. Aktiviteti fizik
5.3.9. Vaji i ullirit
5.4. Faktorėt e dyshimtė tė rrezikut relativ
5.4.1. Ambienti dhe duhani
5.4.2. Pesticidet dhe deodoranset
5.4.3. Jeleku i gjinjve - sutjenat
5.4.4. Abortet - dėshtimet
5.4.5. Implantet e gjirit me silikon
5.4.6. Profesioni
5.5. Parandalimi i kancerit tė gjirit
6. Metodat kryesore tė diagnostikimit tė sėmundjeve tė gjirit
6.1. Hyrje
6.2. Anamneza
6.3. Inspeksioni - vėshtrimi
6.4. Palpacioni – prekja
6.5. Analizat laboratorike
6.6. Mamografia
6.6.1. Kseromamografia 
6.6.2  Galaktografia - duktografia
6.6.3. Mamografia digjitale
6.6.4. Scinti-mamografia
6.7. Ultrasonografia e gjinjve ose sonomamografia
6.8. Ekzaminimi me rezonancė magnetike
6.9. Orari i vizitave pėr zbulimin e hershėm tė kancerit tė gjirit
7. Vetėkontrollimi i gjinjve
7.1. Hyrje
7.2. Vetėkontrollimi i gjinjve me anė   tė vėshtrimit - qėndrimi para pasqyrės
7.3. Vetėkontrollimi me anė tė prekjes
7.4. Vetėkontrollimi i gjirit nė pozitė tė shtrirė
7.5. Vetėkontrollimi i gjinjve nėn dush
7.6. Kodeksi evropian kundėr kancerit tė gjirit dhe disa kėshilla tė tjera pėr jetė tė shėndetshme
8. Mjekimi i kancerit tė gjirit
8.1. Hyrje
8.2.Operacionet kursyese – jo radikale tė  kancerit tė gjirit
8.2.1. Biopsia e nyjave limfatike Sentinel
8.2.2. Kanceri intraduktal in situ (CIDIS) dhe kanceri intralobular in situ (CILIS)
8.3. Ndėrhyrjet operative radikale
8.4. Mjekimi i kancerit tė gjirit me rrezatim
8.5. Mjekimi shtesė - sistematik
8.5.1. Kimioterapia
8.5.2. Terapia hormonale
8.5.3. Target terapia (Terapia e fokusuar - e cakut)
8.6. Mjekimi simptomatik
8.7. Prognoza
9. Kanceri i gjirit te meshkujt
9.1. Hyrje
9.1.1. Kush sėmuret nga kanceri i gjirit?
9.1.2. Faktorėt favorizues tė kancerit tė gjirit te meshkujt 9.1.3. Zhvillimi i sėmundjes
9.1.4. Pėrfundimet e mundshme
9.1.4. Si mund tė preken meshkujt nga kanceri i gjirit?
9.1.5. Si bėhet diagnostikimi i kancerit tė gjirit te meshkujt?
9.1.6. Si trajtohet kanceri i gjirit te meshkujt?
9.1.7. Intervenimi kirurgjik
9.1.8. Radioterapia
9.1.9. Hemoterapia
9.1.10. Terapia hormonale
9.1.11. Ginekomastia
10. Paragjykimet dhe pyetjet mė tė shpeshta pėr kancerin e gjirit
10.1. Dhjetė paragjykimet mė tė shpeshta pėr kancerin e gjirit
10.2. Pyetjet qė parashtrohen mė sė shpeshti
- Shėnim pėr autorin
- Literatura dhe burime nga Web-i
- Shtojcė: Trajtimi kemoterapeutik i karcinomės sė gjirit


Parathėnia 

Nuk duhet tė jesh shumė mendjehollė qė tė konstatosh se problemi i kancerit tė gjirit ėshtė vėrtet i pranishėm, nga qė ēdokush nga ne, nė familjet tona tė ngushta ose tė gjera, tek fqinjėt ose shokėt, takojmė persona qė pėrballen me problemin e kancerit tė gjirit. 

Te shumica e grave, kėto raste nuk lėnė vetėm dhimbje pėr humbjen e tė afėrmve, por edhe dyshime, brengosje dhe qindra pyetje nė lidhje me shėndetin e tyre. Se sa i madh ėshtė numri i atyre pyetjeve, tė cilat mund tė lindin nga mosdija, dyshimi dhe nga frika nga e panjohura, e dinė mė sė miri mjekėt qė janė nė kontakt tė pėrditshėm me kėto gra, tė cilat kėrkojnė kėshilla dhe sqarime.

Pėr fat tė keq, ka ende sot e kėsaj dite shumė gra, tė cilat i mundojnė shqetėsimet me ditė e me muaj, pėr shkak se vetė, rastėsisht zbulojnė (prekin) nė gjirin e tyre ndonjė ndryshim pėr tė cilin nuk dinė se ēka paraqet. Nga frika e konsiderojnė nė shumicėn e rasteve si kancer dhe tė tmerru­ara nga kjo, as qė marrin guxim tė shkojnė te mjeku, meqė mendojnė se mjeku vetėm sa do ta vėrtetojė diagnozėn. 

Ky libėr ofron informatat mė tė reja, sa tė hollėsishme aq edhe tė dobishme, pėr sėmundjet e gjirit, nė pėrgjithėsi, dhe pėr kancerin e gjirit, nė veēanti. Kėtu jepen kėshilla profesionale elementare, tė lehta pėr t’u kuptuar.

Libri, shėrben fillimisht pėr arsimimin shėndetėsor tė grave, pa marrė parasysh moshėn e tyre. Nga njėra anė, shėrben pėr tė treguar se cilat gjendje te gjinjtė konsiderohen normale, pėr cilėn moshė tė grave, cilat janė ndryshime normale, e cilat - jo. Nė anėn tjetėr, qė tė gjithė lexueseve synon t’ua sqarojė faktin se mosha e rinisė nuk ėshtė garanci pėr shėndet.

Libri ka pėr qėllim tė sqarojė se sa e rėndėsishme ėshtė pėrcjellja e gjendjes sė gjinjve, por edhe e shėndetit nė pėrgjithėsi, meqė dihet se asnjė grua nuk ėshtė imune ndaj ndryshimeve beninje apo malinje nė organizmin e vet.

Gruaja duhet tė jetė e vetėdijshme, se gjėja mė e tmerrshme nuk ėshtė zbulimi i ndryshimeve nė gji, por injorimi i kėtyre ndryshimeve. Me ekzaminim tė hershėm mund tė vėrtetohet shkalla dhe natyra e ndryshimeve. Vetėm nė kėtė mėnyrė ėshtė e mundur tė ndėrmerren masa korrekte drejt shėrimit.

Ėshtė me rėndėsi tė theksohet se gratė nuk duhet ta pėrdorin kėtė libėr qė vetė ta pėrcaktojnė diagnozėn, e as qė ta ndėrmarrin shėrimin sipas hamendjes sė vet. Nėse nė gjinj vėrehet ēfarėdo shmangie nga normalja, duhet tė kėrkohet ndihma e mjekut. Edhe pse ndryshimet, qė mund tė konstatohen nga ana e grave, janė nė tė shumtėn e rasteve be­ninje, megjithatė ėshtė e domosdoshme qė kėtė ta vėrtetojė mjeku.

I karakterizuar si pėrpjekje profesionale serioze, ky libėr shpresojmė se do t’u ndihmojė tė interesuarve pėr zbulimin sa mė tė hershėm tė ndryshimeve nė gjinj, si dhe do t’i nxisė ata tė ndėrmarrrin hapa tė mėtejmė pėr trajtimin e sėmundjes.

Edhe pse libri u kushtohet fillimisht grave dhe burrave, qė nuk e kanė profesion mjekėsinė, kėtu mund tė gjejnė tė dhėna me vlerė edhe studentėt e mjekėsisė, pastaj mjekėt e rinj, por edhe mjekėt e profileve tė ndryshme, qė nuk janė specializuar lidhur me sėmundjet e gjirit.

 
© Copyright, 1991 - 2009. Poliklinika GINEKOS. Të gjitha të drejtat e rezervuara.
Fuqizuar nga: Sfera Interactive
Fuqizuar nga: Sfera Interactive (SI) - Interactive Design & Development